KOLĘDOWANIE MISYJNE
Dodane przez karolina992 dnia 29.10.2007


KOLĘDOWANIE MISYJNE zaczęło się w Polsce w 1993 roku z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych. Obecnie zaangażowanych jest w nie mnóstwo parafii. Celem akcji jest zbiórka pieniędzy na pomoc dzieciom w krajach misyjnych w Afryce, Azji oraz Ameryce Południowej.
Przez tego rodzaju akcje uczniowie pragną zwrócić uwagę swoich rówieśników na potrzeby misji, które obok pamięci ii modlitwy, potrzebują wsparcia materialnego.
Każdego roku sekretariat PDMD w Rzymie wyznacza konkretny kraj, który kolędnicy wspierają poprzez zbiórki pieniędzy. Zgodnie z ideą Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci zebranych ofiar nie można przeznaczać dla misjonarzy, a jedynie na projekty służące dzieciom.
Akcja spotyka się z wieloma pozytywnymi opiniami oraz z wielkim entuzjazmem osób, które chcą wesprzeć ten pomysł. Kolędnicy co roku głoszą Dobrą Nowinę o narodzeniu Mesjasza. Zaangażowani w PDMD chodzą z kolędą od domu do domu i przedstawiają scenkę kolędniczą oraz śpiewają kolędy. Robią to zupełnie bezinteresownie.
Rozśpiewane gromadki są chętnie zapraszane do domówi częstowane ciepłą herbatą czy słodyczami. Rodziny uważnie słuchają informacji o sytuacji w danym kraju, na który przeznaczona jest zbiórka oraz dobrej nowiny o Bożym Narodzeniu. Te odwiedziny są szczególnie oczekiwane przez osoby starsze, chore czy samotne. Niektórzy nie kryją łez wzruszenia.

Opracowała Jagoda Leśniak (z gr. CZERWONEJ)