Azja
Dodane przez karolina992 dnia 18.11.2007


AZJA


NAZWA
Azja jest największą częścią świata. Zajmuje prawie 1/3 powierzchni Ziemi. Nazwa jej pochodzi od asyryjskiego słowa ,, asu ”, które oznacza wschód słońca. Używano jej w starożytności na oznaczenie Azji Mniejszej. Powoli i stopniowo nazwą tą objęto olbrzymie obszary lądowe, które rozciągały na wschód i północny wschód. Azja wraz z Europą tworzy kontynent zwany Eurazją.

JĘZYK
Mieszkańcy Azji mówią wieloma językami, ale najbardziej powszechny jest język chiński. Używa go co trzeci mieszkaniec tego kontynentu.

POŁOŻENIE
Powierzchnia tego kontynentu liczy 44,4 mln km2 (łącznie z Morzem Kaspijskim) – jest to mniej więcej tyle, ile łącznie wynosi obszar Afryki, Europy i Australii.
Azję od Ameryki oddziela Cieśnina Beringa, od Afryki Kanał Sueski i Morze Czerwone, od Europy cieśniny Bosfor, Dardanele i morze Marmara (granica lądowa biegnie wzdłuż Uralu). Umowna granica miedzy Azją i Australią przebiega między Archipelagiem Malajskim i Nową Gwineą.

LUDNOŚĆ
W Azji żyje ponad 3,5 mld ludzi, a wiec więcej niż na wszystkich pozostałych kontynentach razem wziętych. Wśród nich przeważa ludność rasy żółtej. Południową i zachodnią jej część zamieszkują ludzie biali.

PRZYRODA
Kontynent Azji obejmuje wszystkie strefy roślinne. Począwszy od północy kontynentu rozciąga się tundra z karłowatą roślinnością. Utrzymująca się niska temperatura hamuje rozwój dużych krzewów i drzew. Dalej rozpościera się ogromny pas lasów iglastych nazywanych tajgą. Składa się ona z drzew szpilkowych – sosen, świerków, jodeł, modrzewi, z drzew liściastych występuje brzoza. Tajga stopniowo przechodzi na wschodnich i zachodnich krańcach kontynentu w lasy najpierw mieszane, a dalej liściaste. Natomiast w centralnej części przechodzi w roślinność trawiastą zwana stepem. Środkową cześć kontynentu zajmują półpustynie i pustynie chłodne, podzielone wyspami stepów. Na obszarach śródziemnomorskich rozwija się roślinność twardolistna. Półpustynie i pustynie gorące zajmują Półwysep Arabski. Południe kontynentu w części zachodniej pokrywają obszary sawanny suchej. Natomiast południowo – wschodnią część porasta wilgotny las równikowy i podzwrotnikowy oraz las monsunowy. Związane jest to z masami powietrza, tak zwanymi monsunami niosącymi intensywne opady deszczu.
W tajdze z ptactwa spotkamy głuszca, cietrzewia oraz orzechówkę.
Na terenach tundry występują np. renifer, zając bielak, lis polarny. Charakterystycznymi zwierzętami tajgi są: łoś, jeleń, sarna, niedźwiedź brunatny, wilk, ryś i rosomak. W obszarach górskich występują m.in. gazela tybetańska, pantera śnieżna i koziorożec syberyjski.. Wysokogórskie lasy bambusowe zamieszkuje panda wielka oraz panda mała.
Charakterystycznymi zwierzętami kontynentu są tygrysy: syberyjski i bengalski, słoń indyjski, nosorożec indyjski, niedźwiedź malajski, makak, gibon, orangutan oraz pyton.

RELIGIA
Mieszkańcy Azji wyznają różne religie. Przede wszystkim buddyzm, hinduizm i konfucjanizm. Działalność misyjna prowadzona jest w Azji już od czasów apostolskich, a mimo to chrześcijan na tym kontynencie jest zaledwie 3 %. W niektórych państwach, m.in. w Kambodży, Wietnamie i Laosie, jeszcze dziś są oni prześladowani.

CIEKAWOSTKI

Główne bogactwa naturalne tego kontynentu to węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz ziemny, rudy żelaza, uranu, wolframu, cyny, a także boksyty, fosforyty, siarka, diamenty oraz inne kamienie szlachetne.

W Azji znajdują się bogate państwa przemysłowe, ale przede wszystkim są tam bardzo biedne kraje rozwijające się. Ogromnym problemem tego kontynentu są dzieci pracujące. Spotkać je można w fabrykach, na polach. Pracują ponad siły po 12 godz. dziennie, a zarobione pieniądze często nie wystarczają nawet na skromne wyżywienie.

Azja pod wieloma względami jest największa. Ma największą powierzchnię, największe szczyty, największe łańcuchy górskie, największe zaludnienie, największą różnorodność ludów, języków, religii i kultur.

Opracowały: Iza Szufnara i Monika Wojciechowska (Gr. ŻÓŁTA)