Afryka
Dodane przez karolina992 dnia 18.11.2007


AFRYKA


NAZWA
Nazwa Afryka używana była w starożytnym Rzymie dla określenia trenów dzisiejszej Tunezji, pozostały obszar nazywano Libią. Jako pierwszy nazwy Afryka dla całego kontynentu użył rzymski geograf Pomponiusz Mela w 41 roku n.e.

POŁOŻENIE
Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem świata. Jej powierzchnia wynosi 30,3 mln km2. Położona jest po obu stronach równika. Jest to kontynent pełen kontrastów geograficznych z ogromną pustynią Saharą, z wilgotnymi i wiecznie zielonymi lasami w okolicach równika, a także suchymi terenami górzystymi.

JĘZYK
Najbardziej rozpowszechnione języki Afryki to: arabski, amhauski, oromo, suahili, njaudża, rwanda, hausa…W wielu krajach językami urzędowymi nada jest angielski, francuski i portugalski.

LUDNOŚĆ
Ludność Afryki składa się z ok. 2 tys. plemion, które używają wielu różnych języków i narzeczy. Kontynent ten zamieszkuje ok. 755 mln mieszkańców, co stanowi prawie 13% ludności świata. Na północy kontynentu dominują ludy zaliczane do rasy białej; obszar ten nazywany jest Afryką Białą. Natomiast na południe od Sahary przeważa ludność rasy czarnej( plemiona murzyńskie). Jest to Afryka Czarna. Zamieszkują tu takie plemiona, jak Masajowie, Bantu, Pigmeje oraz Buszmeni.
Śmiertelność dzieci w pierwszych latach życia, spowodowana niedożywieniem, jest bardzo wysoka.

PRZYRODA
Ponad 1/5 powierzchni Afryki zajmują lasy. Znajdują się one w strefie równikowej oraz w środku kontynentu. Upał i wilgoć sprawiają, że lasy te są wiecznie zielone, pełne różnobarwnych ptaków, owadów (spośród nich wyróżniają się motyle - olbrzymy, których skrzydła dochodzą czasem do 25 cm rozpiętości ). Żyje w nich jednak mało zwierząt. Wolą one rozległe przestrzenie sawanny, porośnięte wysokimi trawami, kępami krzewów i drzew (akacje, baobaby i palmy). W czasie suszy roślinność sawanny zamiera. Ziemia z braku wilgoci pęka, ale z chwilą nadejścia deszczów sawanna natychmiast zielenieje, pokrywa się trawą i kwiatami.
Dużą część Afryki zajmują pustynie. Występują tu wszystkie trzy rodzaje pustyń: skaliste, żwirowe oraz piaszczyste.
Z ptactwa występują tu: marabut, kilka gatunków sępów, gęś egipska, kilka gatunków bąkojadów i papug.
Sawanna stanowi mieszkanie dla większości afrykańskich zwierząt. Żyją tu liczne odmiany gazeli i antylop, bawoły, nosorożce, żyrafy i zebry. Z drapieżników można spotkać lwa, lamparta, geparda, serwala oraz hienę centkowaną. Małpy reprezentowane są przez pawiany. W pobliżu rzek oraz rozlewisk można spotkać stada olbrzymich afrykańskich słoni. Na północnych krańcach kontynentu występują tu zwierzęta żyjące również w Europie takie, jak jeleń, daniel, antylopa adaks, owca grzywiasta i lisek fenek.

RELIGIA
W Afryce istnieją trzy duże grupy wyznaniowe: muzułmanie - 40%, chrześcijanie - 32%, w tym katolicy 15% oraz animiści - 28%.
W Afryce chrześcijaństwo przeżywane jest z wielką radością. Nie znaczy to jednak, że w życiorysach afrykańskich świętych nie było miejsca na cierpienie. Przeciwnie. W życiu św. Bakhity i św. Karola Lwangi i wielu, wielu innych było go bardzo dużo. Są to MĘCZENNICY.

CIEKAWOSTKI


Układ i kształt plam na ciele żyraf i antylop jest jedyny i niepowtarzalnych. Tak jak nie ma dwóch identycznych układów linii papilarnych na palcach człowieka, tak nie ma dwóch takich samych zebr i żyraf.

W Afryce znajduje się największa pustynia na świecie – Sahara.

Jedna z najstarszych kultur na świecie powstała właśnie w Afryce, w Egipcie. Symbolem starożytnego Egiptu są piramidy (grobowce królewskie). Najsłynniejsze to: Wielka Piramida Cheopsa oraz piramidy w Gizie z budowlą Sfinksa – lwa o ludzkiej twarzy.

Opracowały: Iza Szufnara i Monika Wojciechowska (Gr. ŻÓŁTA)