Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Forum
  Ciekawe Strony
  Kontakt
  Księga Gości

PDMD

PDMD W KOŁACZYCACH

DZIEŃ MISYJNY

GRUPY KONTYNENTALNE

O KONTYNENTACH

SPOTKANIA

ADOPCJA SERCA

PATRON GRUPY

PATRON NA ROK

KONKURSY

KOLĘDOWANIE

WYPOŻYCZALNIA

WSPOMNIENIA

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

NASZA TWÓRCZOŚĆ

MARGARETKI

ŻYWY RÓŻANIEC

MAŁY KATECHIZM

MAŁY SŁOWNIK

PREZENTACJE

VIDEO

DO POBRANIA

INNE
  Galeria
  Humor
  Avatary

Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~Kaska Sypien
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 415
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~karol22290 (322 pkt.)
3) ~karolinalechwar (183 pkt.)
4) ~zuzia sawa (136 pkt.)
5) ~monikaw (124 pkt.)
6) ~gabrysia192a (42 pkt.)

Ankieta
Pogłębiam wiedzę religijną systematycznie czytając:

PISMO ŚWIĘTE

KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

PRASĘ KATOLICKĄ

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Pomóż
Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl
Zbieraj z Nami
Polskie Serce
Reklama

PDMD

Ameryka


AMERYKA PŁN. I PŁD.


NAZWA
Nazwa Ameryka pochodzi od imienia Ameriga Vespucciego, żeglarza – badacza Ameryki Południowej.
Dwa dalekie kontynenty – Ameryka Północna wraz z Ameryką Południową - tworzą tzw. Nowy Świat, który został odkryty na przełomie XV i XVI wieku.
Dla Ameryki Południowej obecnie często używana jest nazwa Ameryka Łacińska, która związana jest z dominacją języków łacińskich oraz kultury i zwyczajów pochodzących z krajów romańskich.

POŁOŻENIE
Ameryka Północna - powierzchnia: 24,2 km².
Dwie trzecie powierzchni Ameryki Północnej zajmują dwa państwa: Kanada i Stany Zjednoczone. Oblewają go wody Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego. Z lądem Ameryki Południowej kontynent styka się poprzez Kanał Panamski. Na terenie Ameryki znajduje się największe skupisko dużych, naturalnych jezior, nazywane zespołem Wielkich Jezior. Są to jeziora: Górne, Michigan, Huron, Erie i Ontario.
Ameryka Południowa – powierzchnia: 17,8 mln km².
Amerykę Południową tworzą wysokie pasma górskie( Andy ze szczytami pokrytymi śniegiem i czynnymi wulkanami) oraz gęste lasy, szerokie równiny, a nawet pustynie. Płynie tu największa rzeka świata –Amazonka – wokół której znajdują się bujne lasy równikowe.

JĘZYK
Głównym językiem Ameryki Północnej jest angielski, w Kanadzie używany jest również język francuski. Na większości obszarów Ameryki Środkowej dominuje język hiszpański.
W Ameryce Południowej niemal we wszystkich państwach panuje język hiszpański, a w Brazylii portugalski.

LUDNOŚĆ
Północna część tego kontynentu to ogromna mieszanina ras i narodowości (507 mln). Pierwotna ludność została prawie całkowicie wyparta przez osadników europejskich i żyje ona obecnie w rezerwatach. Ludność rdzenna dzieliła się na plemiona. Do dziś na północy kontynentu mieszkają Eskimosi. Do innych plemion żyjących na terenie Ameryki należą m.in. Siuksowie i Apacze. Ludność rdzenna przeważa w Meksyku i Gwatemali w Ameryce Środkowej.
W Ameryce Południowej ludność rodzima stanowili Indianie. Lud indiański zamieszkujący terytoria wzdłuż środkowych Andów nazywany był Inkami. Stworzyli oni swoje Imperium obejmujące prawie całe wybrzeże Pacyfiku. Ameryka Płd. liczy 362 mln. ludności

PRZYRODA
Zróżnicowana jest tu też roślinność – od tundry na dalekiej północy, do pustyń na równikach. W wodach przybrzeżnych można spotkać foki. Gady w części Ameryki Płn. reprezentowane są przez legwana oraz iguanę. W najzimniejszej , północnej części, u wybrzeży żyje niedźwiedź polarny. Na lądach występuje wół piżmowy, lis polarny, zając polarny. Leśne tereny kontynentu stanowią siedlisko dla drapieżników: niedźwiedzia czarnego i brunatnego, wilków, rysi i rosomaków oraz dla zwierząt takich, jak łoś amerykański, jeleń wapiti i kozioł śnieżny. W górach można spotkać pumę, jaguara, niedźwiedzia grizli. Tereny prerii zamieszkują pieski preriowe, bizony, kojoty, a na pustyni żyją gryzonie – skoczyki pustynne. Występują tu bardzo licznie skunksy. W części północnej występuje sowa śnieżna. Z ptaków żyje tu dziki indyk, duży bielik amerykański oraz pelikan. W strefie środkowoamerykańskiej żyje kilka gatunków papug, tukany i kolibry.
W Ameryce Południowej największą powierzchnię na kontynencie zajmują wilgotne lasy równikowe rozwijające się w całym dorzeczu Amazonki. Spośród gadów tu występują tu kajmany (aligator), żółwie (żółw słoniowy), węże (boa, anakonda). W wodach rzeki Amazonki i Orinoko żyją manaty i delfiny inia (ssaki słodkowodne). Dorzecze Amazonki w Ameryce Płd. zamieszkuje wiele gatunków zwierząt jak np.: tapiry, małpy szerokonose (wyjce), leniwce. Step, sawanny i widne lasy zamieszkują : wilki grzywiaste, kapucynki, pancerniki, mrówkojady. W górach żyją m.in. szynszyle guanako, lamy domowe i pumy. W Ameryce Południowej z ptactwa spotkamy: sępy, kondory, papugi, tukany, kolibry i ibisy.

RELIGIA
Większość mieszkańców Ameryki Płn. wyznaje różne odmiany protestantyzmu, natomiast w Ameryce Środkowej dominują wyznawcy katolicyzmu. Natomiast Ameryka Południowa jest najbardziej katolickim kontynentem, tylko 5% to protestanci.
Na ziemiach obu Ameryk początki chrześcijaństwa były trudne z powodu zachłanności Europejczyków. Tutaj pracę misjonarzy wsparła sama Maryja. I to w taki sposób, jak nigdzie indziej! Objawiła się jednemu z Indian. Pokazała, że chce być także ich mamą. Jaką świętość odnajdujemy na tym kontynencie? I tutaj jest ona bardzo radosna, choć powaga tak często spotyka na twarzach mieszkańców Ameryki Płd. nadaje jej szczególną delikatność i głębię. Tekakwita była Indianką z Ameryki Płn. Świętość osiągnęła przez proste, codzienne życie. Święta Róża z Limy niosła innym pociechę i otuchę – za to ukochała ją cała Ameryka Płd., obierając ją sobie na patronkę.

CIEKAWOSTKI

Poznawanie lądu Ameryki rozpoczęło się wraz z pierwszym odkryciem geograficznym – odkrywcą kontynentu był Krzysztof Kolumb, który w 1492 roku dotarł do wyspy San Salwador, sądząc, że odkrył nową drogę do Indii. Stąd rdzenni mieszkańcy kontynentu zostali nazwani Indianami.

Największymi półwyspami kontynentu są Półwysep Labrador, Jukatan, Alaska i Kalifornia.

Na rzekach Ameryki tworzy się wiele wodospadów. Największą atrakcję turystyczną stanowi wodospad Niagara na rzece Niagara

W Ameryce Południowej Rio de Janeiro słynie z olbrzymiego posągu Chrystusa Zbawiciela, pięknych plaż a przede wszystkim z corocznie obchodzonego karnawału.

W Wenezueli, na obszarze Wyżyny Gujańskiej, znajduje się najwyższy wodospad świata Angell Falls (około 1005m). Położony jest na nienazwanym dopływie rzeki Caroni, spada z wzniesienia o nazwie Diabelska Góra.

Opracowały: Iza Szufnara i Monika Wojciechowska (Gr. ŻÓŁTA)


Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Losowy cytat
"Nigdy nie traćmy czasu! Z każdej godziny, która jest nam dana uczyńmy prawdziwy skarb". - Paweł Manna
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Modlitwa Misyjna Dzieci
Panie Jezu, pragnę zostać pomocnikiem misjonarzy i nieść pomoc duchową i materialną dzieciom z krajów misyjnych: dzieciom, które Cię nie znają, dzieciom bezdomnym i opuszczonym, dzieciom cierpiącym głód i pozbawionym wszelkiej opieki lekarskiej. Ofiaruję Ci za nie codzienną modlitwę, pracę, naukę i dobre uczynki, a także ofiarę z drobnych wyrzeczeń - na chleb dla głodnych, lekarstwo dla chorych, naukę i katechezę dla wszystkich, na wielką radość zjednoczenia z Tobą, Panie Jezu.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

~xjuleQ
DATA: 19.09.2019 20:06
wszystkiego najlepszego karolinalechwar!smiley

~xjuleQ
DATA: 19.09.2019 20:06
wszystkiego najlepszego karolinalechwar!smiley

~xjuleQ
DATA: 17.05.2019 19:52
wszystkiego co najlepsze pawelk!

~JulciaJanik
DATA: 11.04.2019 21:53
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO dla Pani Edyty! smiley

^r_edyta
DATA: 06.02.2019 22:05
WSZYSTKIEGO CO DOBRE I PIĘKNE dla xjuleQ smiley

^r_edyta
DATA: 12.01.2019 12:11
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO dla wErOnIkA

~xjuleQ
DATA: 12.01.2019 11:39
wszystkiego najlepszego wErOnIkA

^r_edyta
DATA: 08.12.2018 21:58
ZIELONE "ŚWIEŻYNKI" (klasy 4 ) już są wpisane na listę. Sprawdźcie czy kogoś nie zgubiłam smiley

^r_edyta
DATA: 08.12.2018 14:54
Dzięki xjuleQ, że czuwasz smiley

~xjuleQ
DATA: 03.12.2018 08:01
wszystkiego najlepszego edytadzwonkowska

~xjuleQ
DATA: 02.12.2018 16:39
wszystkiego najlepszego kotecek55

~xjuleQ
DATA: 02.12.2018 16:38
wszystkiego najlepszego
kamcia2114

~xjuleQ
DATA: 24.11.2018 16:32
wszystkiego najlepszego karolina992

^r_edyta
DATA: 06.10.2015 23:32
Zwracajcie uwagę w GRACH na to by nie powtarzać haseł, pytań itd